
Problem znikającej lokalności z przekazów radiowych i telewizyjnych, a zwłaszcza trudna sytuacja lokalnych telewizji były przedmiotem prac posiedzenia Podkomisji ds. Mediów i Polityki Audiowizualnej w Sejmie RP, któe odbyło się 25 kwietnia 2024 roku. Jednym z zaproszonych ekspertów była dr hab. Urszula Doliwa, prof. UWM, kierowniczka Centrum Monitoringu Internetowego Dziennikarstwa Obywatelskiego. Podczas spotkania miała ona szansę przedstawić problem braku odpowiednich regulacji prawnych w Ustawie o Radiofonii i Telewizji dotyczących mediów obywatelskich. Jest to rzadko poruszany temat w toczącej się debacie na temat założeń na temat nowej ustawy medialnej.
W Polsce sytuację prawną trzeciego sektora mediów/mediów obywatelskich można określić jako nie w pełni uregulowaną. Trzeci sektor mediów elektronicznych zaistniał w polskim prawie dopiero w 2001 roku. Wtedy to do ustawy wprowadzono kategorię „nadawcy społecznego”. Posłowie uznali, że o taki status mogą się starać: kościelna lub wyznaniowa osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego, fundacja lub stowarzyszenie. Wpływ jednak tego zapisu na kształt systemu medialnego w Polsce jest niewielki. Na jego mocy działa obecnie tylko kilku nadawców i są to jedynie podmioty religijne. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że ustawodawca uniemożliwił takim nadawcom zarabianie na rynku reklamowym, jednocześnie nie wskazując, z jakich źródeł mogliby się utrzymać. W połączeniu z brakiem choćby częściowego wsparcia działalności środkami publicznymi (poza zwolnieniem z opłaty za koncesję), taki status okazał się być atrakcyjny jedynie dla stacji religijnych, i to też tylko niektórych. Inicjatywy, których twórcy stawiają sobie społeczne cele, takie jak rozgłośnie studenckie, stacje prowadzone przez fundacje i stowarzyszenia starają się jednak działać w ramach sektora komercyjnego. Regulacje te wymagają więc pilnych zmian, by umożliwić rozwój mediów obywatelskich nie tylko w przestrzeni internetowej, ale także w eterze.
O pracach Podkomisji informował również w Sieci jej przewodniczący - poseł Maciej Wróbel. (https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=940571741405942&id=100063593746633&rdid=Jwy8jXAWXfAydVJi)
Na zdjęciu prof. Urszula Doliwa (w środku) wraz z innymi ekspertkami, biorącymi udział w posiedzeniu. Źródło: materiały własne.